Mamina siva, midi, suknja podstakla me da napišem ovaj post. Šivena je ručno, 1980 godine, kada moja mama još uvijek nije imala šivaću mašinu, pa je odjeću većinom šila na ruke. Ja nemam tog iskustva da sam cijeli odjevni predmet tako izradila, ali često koristim ručno šivenje jer je nemoguće sve uraditi na šivaćoj mašini. Prednost mašine je što ćete s njom uštedjeti dosta vremena, ali kvalitet urađenog predmeta u velikoj mjeri zavisi upravo od onoga što ste radili ručno. Ovakvo šivenje dobro je znati i zbog nekih manjih izmjena na odjeći, ako želimo nešto prepraviti, suziti, proširiti, porubiti, opšiti i slično.
![]()
![]()
U šivenju se koristi izraz bod za različite načine spajanja pojedinih krojnih dijelova, odnosno različite šavove i porube. Opisat ću bodove koje je moja mama koristila pri izradi ove prelijepe suknje, ali i neke bodove koje ja koristim. To su najvažniji bodovi i oni se najčešće koriste. Njih ima znatno više, ali ovi su dovoljni da se izradi bilo koji odjevni predmet - bez šivaće mašine.
Pa da krenemo...
Fircanje (ili jednostavnije rečeno provlačenje)
Firc bod se koristi za sastavljanje dva dijela skrojene tkanine. Pomoću njega se dijelovi tkanine ne pomjeraju pri štepanju mašinom. Nije neophodan, ali je jako koristan, posebno početnicima u šivenju.
Povratni bod
Koristi se za sastavljanje dijelova skrojene tkanine, nakon fircanja. On zamjenjuje štepanje šivaćom mašinom. Ovaj bod se niže gusto, jedan do drugoga.
Opšivni bodZa razliku od prva dva boda koji se rade sa desne strane prema lijevoj, ovaj se niže obrnuto. Koristi se kod opšivanja ivica tkanine, kako se ona ne bi osipala. Razmaci trebaju biti što manji. Nit sa prednje strane treba da izgleda malo ukošeno.
Nevidljivi bodKoristi se za izradu poruba. Radi se s desne strane prema lijevoj. Iglom se zahvata samo par niti i ne smije se previše zatezati. Sa lica tkanine se ne smije vidjeti nit.
Ukršteni bodKoristi se pri izradi poruba. Radi se sa lijeve strane prema desnoj. Kod ovog boda, također, se zahvata samo nekoliko niti, pri čemu se nit ne smije zatezati.
(Na komadiću tkanine možete vidjeti bodove, rađene velikom iglom, koja nije idealna za ovaj posao. Koristila sam ju isključivo da bi se na fotografijama bolje vidjelo koliko niti je potrebno zahvatiti. Također, bodovi su veći nego što bi trebali biti. Oni moraju biti sitniji i gušće rađeni)
Toliko o bodovima od mene. Ako ovo radite prvi put, nemojte da vas obeshrabri što ne ispadne svaki bod jednak i uredan. Kao u svemu što radimo važna je praksa. Sigurno će drugi pokušaj biti bolji od prvog, a treći od drugog.
A sada, ako biste se vratili na početak i još jednom pogledali suknju... Zar nije predivna?! I boja, i dužina, i kroj... :)
Želim vam lijep i kreativan dan. :*